Praca agenta nieruchomości – obowiązki, umiejętności, wymagania i zarobki na stanowisku pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Wiele osób, kuszonych elastycznymi godzinami pracy czy wysokimi zarobkami, marzy o wejściu do branży jako pośrednik w obrocie nieruchomościami. Zastanawiałeś się, czy to zawód dla Ciebie? Wszystko, co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji i znalezieniem pierwszej pracy jako agent nieruchomości, znajdziesz w tym wpisie.

1. Kim jest agent nieruchomości?

Zwykle agent nieruchomości utożsamiany jest z osobą, która łączy ze sobą dwie strony transakcji w zakresie sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Natomiast zakres działania doradcy ds. nieruchomości nie kończy się jedynie na kojarzeniu właściciela nieruchomości z najemcą lub nabywcą. Pośrednik w obrocie nieruchomościami dokonuje całego szeregu czynności około transakcyjnych wykazanych w podpisanej umowie pośrednictwa i jest zobowiązany do dbania o właściwy przebieg transakcji. Do tych działań zaliczyć można m.in. poszukiwanie nieruchomości, jej promowanie oraz weryfikację formalno-prawną. Dodatkowo agent nieruchomości zajmuje się poszukiwaniami nabywcy, negocjowaniem warunków oraz ścisłą współpracą ze stronami transakcji, a także z podmiotami wydającymi dokumenty.

Ze względu na szeroki zakres działań i wysoki poziom kompetencji agentów nieruchomości, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z ich usług. Pomoc pośrednika przy sprzedaży, wynajmie lub kupnie nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie czują się pewnie w prawie z zakresu nieruchomości oraz dla osób, które chcą sprawnie, skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie dokonać transakcji.

Doświadczony doradca ds. nieruchomości posiada obszerną bazę klientów, co sprawia, że jest w stanie szybko znaleźć odpowiedniego nabywcę/najemcę dla właściciela mieszkania oraz odwrotnie – osobom szukającym wymarzonego mieszkania może od razu polecić oferowaną przez drugą stronę nieruchomość. Dzięki temu proces sprzedaży/wynajmu nieruchomości odbywa się o wiele szybciej, niż w przypadku poszukiwania kupca/najemcy na własną rękę.

2.Obowiązki agenta nieruchomości

Wiemy już kim jest agent nieruchomości i jak może pomóc klientom, ale przyjrzyjmy się dokładnie temu jakie ma obowiązki i za co jest odpowiedzialny:

  • kreuje i publikuje oferty sprzedaży/wynajmu, m.in. na portalach ogłoszeniowych, w mediach społecznościowych, na forach,
  • prezentuje oferowane nieruchomości potencjalnym klientom,
  • bezpośrednio lub telefonicznie aktywnie pozyskuje nowe oferty sprzedaży i wynajmu nieruchomości,
  • weryfikuje dokumenty dotyczące transakcji,
  • weryfikuje nieruchomości pod kątem prawnym,
  • analizuje rynek, pojawiające się trendy oraz działania konkurencji,
  • doradza klientom,
  • poświęca dużą część czasu na przygotowania do spotkań, sporządzanie ofert czy opracowywanie strategii negocjacji.

3. Wymagania na stanowisku pośrednika w obrocie nieruchomościami

Nie są dostępne studia kierunkowe, po ukończeniu których uzyskuje się zawód agenta nieruchomości. Zwykle przez pracodawców nie jest nawet wymagane posiadanie wyższego wykształcenia, a jedynie średniego.

Jakie zatem wymagania wobec kandydatów stawiają pracodawcy?

  • łatwość nawiązywania oraz utrzymywania relacji – niezbędna umiejętność na stanowisku agenta, ponieważ w głównej mierze zawód ten opiera się na kontaktach z klientami,
  • umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne – zawsze dodatkowym atutem jest posiadanie wcześniejszego doświadczenia w obsłudze klienta i sprzedaży,
  • dobra organizacja czasu pracy oraz samodzielność – agent nieruchomości większość czasu pracuje sam, dlatego niezbędne jest umiejętne zarządzanie swoją pracą oraz zaradność,
  • mobilność i prawo jazdy kat. B – prezentacja nieruchomości wymaga od agenta dojazdów do różnych lokalizacji, dlatego dużym ułatwieniem jest możliwość przemieszczania się samochodem,
  • elastyczność – praca jako pośrednik w obrocie nieruchomościami nie jest określona ścisłymi ramami czasowymi, z racji konieczności dopasowania się do możliwości czasowych klienta wymaga od kandydata wysokiej elastyczności, ponieważ niejednokrotnie prezentacje nieruchomości odbywają się wieczorami lub w weekendy,
  • zainteresowanie branżą nieruchomości – mile widziana jest podstawowa wiedza z zakresu prawa w obszarze nieruchomości, orientowanie się w branży oraz panujących trendach,
  • umiejętność obsługi programów biurowych – tworzenie ogłoszeń czy przygotowywanie ofert wymaga od agenta znajomości podstawowych edytorów tekstu czy programów graficznych.

4. Zarobki agenta nieruchomości

Dotarliśmy do momentu, który interesuje każdego kandydata na to stanowisko. Czy praca jako pośrednik nieruchomości to faktycznie finansowe eldorado? To pytanie, na które ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo odpowiedź zależy od wielu czynników. Na początku trzeba uświadomić sobie, że praca agenta nieruchomości opiera się na stawce prowizyjnej – za transakcję na danej nieruchomości agent otrzymuje ustalony procent od wartości. Oznacza to, że im więcej lub im bardziej wartościowe transakcje zawiera agent, tym wyższe jego wynagrodzenie. Dla przykładu, pośrednicząc w sprzedaży mieszkania o wartości 500 000 zł,  przykładowa prowizja dla agenta wynosi 3%, co daje 15 000 zł przychodu. Natomiast taki sam procent od nieruchomości premium kosztującej 3 000 000 zł to już przychód na poziomie 90 000 zł. Dlatego z jednej strony należy dbać o skuteczność i pracować nad jak największą ilością podpisanych umów, natomiast z drugiej strony warto rozwijać umiejętności w obrocie droższymi, luksusowymi nieruchomościami.

5. Jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami?

Jeśli dobrnąłeś do tego etapu i nadal jesteś zainteresowany pracą jako agent nieruchomości, sprawdź jak nim zostać.

  • Rozwój we własnym zakresie – jedną z możliwości jest rozwijanie swoich umiejętności i kompetencji na własną rękę, tak aby starając się o pracę posiadać już niezbędną wiedzę, m.in. z zakresu prawa w nieruchomościach, obsługi klienta, negocjacji czy radzenia sobie z obiekcjami,
  • Uczestnictwo w kursie – inwestycja w profesjonalny kurs pozwalający na uzyskanie kompleksowej wiedzy również pozwali Ci na przygotowanie się do podjęcia pierwszej pracy jako agent nieruchomości.

Jeśli zdecydujesz się na pierwszą z opcji, musisz liczyć się z tym, że samodzielna nauka, zdobycie materiałów, uzyskanie informacji na temat tego, co warto wiedzieć pochłania bardzo dużo czasu, przez co znacznie przełożysz w czasie swoje zamiary o podjęciu pracy. Druga możliwość wiąże się z kolei z koniecznością inwestycji środków finansowych, które w momencie zmiany pracy często są potrzebne na inne cele, jak np. zabezpieczenie finansowe na okres zmiany.

Dlatego przygotowaliśmy dla  Ciebie jeszcze jedną możliwość, tak abyś od razu mógł rozpocząć karierę jako pośrednik w obrocie nieruchomościami, bez doświadczenia i wkładu finansowego.

Zostań agentem nieruchomości z Prosperity Broker

Aktualnie w naszej agencji prowadzimy rekrutację na stanowisko doradcy ds. nieruchomości. Szukamy osób pełnych zapału, motywacji i chęci do rozwoju, którzy dołączą do naszego zespołu. Nie wymagamy wcześniejszego doświadczenia, wszystkiego Cię nauczymy

Jeśli nie masz doświadczenia w obszarze nieruchomości oraz w zakresie sprzedaży i obsługi klienta  – sfinansujemy Twoje szkolenie przygotowujące do zawodu agenta nieruchomości. Rozpoczniesz je po rozpoczęciu współpracy przy użyciu platformy e-learningowej. Kurs trwa 2-miesiące i obejmuje 3 etapy. Wyniesiesz z niego kompleksową wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Otrzymasz dostęp do 400-stronicowego kompendium, przećwiczysz zdobyte umiejętności na praktycznych, życiowych przykładach, zweryfikujesz swoją wiedzę, dzięki interaktywnym testom, a także będziesz uczestniczył w warsztatach ze swobodnego prowadzenia rozmów i spotkań z klientami.

Nie musisz czekać na zakończenie kursu, aby rozpocząć pozyskiwanie klientów. Pracę możesz łączyć ze szkoleniem już od 1 dnia podjęcia współpracy!

Nie tracisz czasu, ani pieniędzy, a agentem nieruchomości możesz zostać już teraz – brzmi ciekawie?

Wypełnij formularz rekrutacyjny i odkryj z nami nowe horyzonty. Czekamy na Ciebie!